Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które łączą się w codziennej modlitwie różańcowej. Stowarzyszenia Żywego Różańca powstały w 1826 roku i wpisują się w kilkusetletnią tradycję dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty.
Przynależność do wspólnoty wiążę się z wieloma przywilejami. Członek Żywego Różańca jest zobowiązany do odmawiania jednej tajemnicy w ciągu dnia, natomiast otrzymuję zasługę jakby odmawiał cały różaniec. Nieodmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, a utratę zasługi.
Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie:
• w dniu przyjęcia do Żywego Różańca,
• Narodzenia Pana Jezusa (25 XII),
• Ofiarowania Pańskiego (2 II),
• Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III),
• Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym),
• Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
• w święto Królowej Różańca świętego 7 października.
• oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).
Opiekunem Żywego Różańca przy parafii św. Dominika jest o. Grzegorz Przechowski OP. W razie pytań zachęcamy do kontaktu osobistego lub przez e-mail.
Intencje przekazywane są zazwyczaj w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy świętej o godzinie 8:00.
DA Brama
Jezus powiedział: „To Ja jestem bramą owiec”.
(J 10,7)
Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Brama” (dawniej „Akwarium”) jest wspólnotą studentów, którzy pod przewodnictwem duszpasterzy wspólnie poszukują prawdy i dzielą się swoją wiarą. To także miejsce, do którego zawsze można przyjść i czuć się u siebie – posiedzieć w kuchni, czy też pomodlić się w kaplicy. To wreszcie regularne spotkania i wspólne wyjazdy, które pomagają pogłębiać wiarę i budować wspólnotę.
Zapraszamy! Wstąp do „Bramy”!
DM Drabina
I przyśniła się Jakubowi drabina oparta na ziemi, a wierzchołkiem swym sięgająca nieba. (Rdz 28)
Drabina jest miejscem dorastania, uczenia się współpracy i odpowiedzialności, ale też jest to miejsce uczenia się budowania relacji zawiązywania przyjaźni na całe życie. Staramy się, aby w Drabinie codzienność przepełniona była obecnością Boga i aby każdy miał szansę odnaleźć swoją drogę do Niego.
W czasie roku szkolnego organizujemy różne zajęcia i spotkania. W niedzielę spotykamy się na mszy świętej o godzinie 17.15. Na tej mszy służą nasi ministranci i śpiewa drabinowa schola. Po mszy jest otwarte spotkanie dla wszystkich. W ramach duszpasterstwa prowadzimy dwuletni kurs przygotowujący do sakramentu bierzmowania. Organizujemy również cotygodniowe spotkania tematyczne dotyczące wiary, liturgii oraz spotkania biblijne. Zapraszamy również ciekawych gości, którzy prowadzą spotkania na różne aktualne tematy.
Organizujemy wspólne wyjazdy na ferie i wakacje. Poza tym w ciągu roku organizujemy wspólny wyjazd integracyjny na początku roku szkolnego i wyjazd majówkowy. W wolnych chwilach organizujemy spontaniczne wyjazdy rowerowe i spacery.
Jak do nas dołączyć?
Generalnie wystarczy chcieć. Poza tym trzeba być w odpowiednim wieku, czyli być uczniem szkoły średniej. Przynależność do Drabiny kończy się wraz z ukończeniem szkoły średniej. Jeśli chcesz dołączyć do Drabiny, a nie wiesz, jak się za to zabrać, zajrzyj na nasz plan zajęć i znajdź sobie spotkania, w których chcesz uczestniczyć. A potem po prostu przyjdź. Dobrym momentem na poznanie i wejście w Drabinę są niedzielne spotkania po Mszy. Są one zupełnie luźne, więc bardziej sprzyjają poznaniu kogoś z duszpasterstwa i zagadnięciu.
Zawsze można skontaktować się z duszpasterzem przez stronę Drabiny.
Ministranci
Aby poznawać liturgię i uczyć się nią żyć, ministranci służą w naszej parafii podczas mszy świętych oraz nabożeństw. Do obowiązków ministrantów należy służba przy ołtarzu podczas mszy niedzielnych oraz raz w tygodniu podczas Mszy Świętej o godz. 18.00, a także na nabożeństwach różańcowych w październiku o godz. 17.30.
Aby pogłębiać swoją wiedzę o liturgii oraz wiarę w Boga, ministranci uczestniczą raz na dwa tygodnie w “zbiórce”. Są to zajęcia formacyjne, które pomagają w nauce sumiennego wypełniania powierzanych im obowiązków oraz odpowiedzialności za własne czyny, a także miłości i szacunku do Boga i ludzi
Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych
DLA KOGO?
Do naszego duszpasterstwa zapraszamy katolików, którzy znajdują się w sytuacji, w której z obiektywnych przyczyn nie mogą zawrzeć ślubu zgodnie z wymaganiami wiary katolickiej, chociażby tego bardzo chcieli. Przeszkodą dla nich jest to, że wzięli ślub w Kościele, cywilnie rozwiedli się i ponownie zawarli związek cywilny. Tęsknią za spowiedzią i Komunią św. i pragną zakorzenienia w Kościele. Duszpasterstwo daje poczucie wspólnoty, w której możemy przebywać dzięki wspólnej Eucharystii, Adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie różańcowej i spotkaniom dyskusyjnym. Podstawowym przewodnikiem dla nas jest wezwanie zawarte w adhortacji apostolskiej „Familiaris Consortio”. Jan Paweł II napisał w niej m.in: „Wzywam gorąco pasterzy i całą wspólnotę wiernych do okazania pomocy rozwiedzionym, do podejmowania z troskliwą miłością starań o to, by nie czuli się oni odłączeni od Kościoła, skoro mogą, owszem, jako ochrzczeni powinni uczestniczyć w jego życiu”.
Zapraszamy na spotkanie Duszpasterstwa Związków Niesakramentalnych, które odbędzie się w czwartek 22 czerwca a o godz. 19.00 w klasztorze, w sali Trójcy Św.
W parafii p.w. Św. Stanisława Bpa na Osiedlu Bukowym powstało Duszpasterstwo Osób Niesakramentalnych. Spotkania odbywają w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca o godz. 19.00.
W kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny (ul. Królowej Korony Polskiej) działa Duszpasterstwo Małżonków Osamotnionych. Spotkania odbywają się w trzecie czwartki miesiąca o godz. 18.00 na Mszy św., po której jest także spotkanie w salce. Duszpasterzem jest ks. Wiesław Jankowski.
Dominikańska Grupa Modlitewna “Pneumatofora”
Wspólnota Modlitewna Pneumatofora swoją nazwę zaczerpnęła od ikony Matki Bożej Niosącej Ducha, która jest naszą Patronką. Opieramy się na dwóch filarach: rozważanie Słowa Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu. Do zadań wspólnoty należy modlitwa wstawiennicza za innych.
Spotkania odbywają się od września do czerwca według planu:
pierwszy czwartek miesiąca
Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem “Czas Miłosierdzia” – w kościele, o godzinie 19:05
drugi czwartek miesiąca
czytanie Pisma Świętego w sali św. Alberta o godzinie 19:05
trzeci czwartek miesiąca
Msza święta o godzinie 19:05 w kaplicy adoracji dla naszej wspólnoty
po Mszy Adoracja w ciszy
czwarty czwartek miesiąca
czytanie Pisma Świętego w sali św. Alberta o godzinie 19:05
Zapraszamy wszystkich, którzy mają pragnienie pogłębiania życia duchowego na drodze modlitwy kontemplacyjnej.
Spotkania grupy modlitwy kontemplacyjnej opierają się na formie „lectio divina” zaczerpniętej z Tradycji Kościoła:
– lectio (czytanie fragmentu Słowa Bożego),
– meditatio (rozważanie w ciszy Słowa Bożego),
– oratio (spontaniczna modlitewna odpowiedź połączona z dzieleniem się Słowem i uwielbienie),
– contemplatio (modlitwa trwania w obecności Bożej przez 20 minut w ciszy).
Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 20:00 w klasztorze – w sali bł. Jordana i Diany (wejście przez furtę klasztoru). Spotkania trwają około 1 godziny. W każdy pierwszy wtorek miesiąca, po zakończeniu części modlitewnej, mamy czas dzielenia się naszym doświadczeniem praktykowania modlitwy „pustych rąk”.
Jeżeli masz pragnienie modlić się z nami w ten sposób, zapraszamy!
Na spotkanie zabierz ze sobą Pismo Święte.
Domowy Kościół
Domowy Kościół pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.
Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych. Są to:
codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego,
regularne spotkania ze słowem Bożym,
codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem,
codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu,
comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą),
uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa 4-7 małżeństw),
uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.
Medytacja Chrześcijańska
Ta dawna forma modlitwy chrześcijańskiej praktykowana była przez Jana Kasjana i Ojców i Matki Pustyni w III-IV wieku. W Medytacji, nazywanej często modlitwą serca, szukamy Boga w ciszy i spokoju, poza naszą myślą i słowem. Jej celem jest urzeczywistnienie wezwania psalmisty: „Zatrzymajcie się i we mnie uznajcie Boga” (Psalm 46, 11)
Mnich Benedyktyński John Main (1926-1982) odkrył na nowo tę formę modlitwy i przystosował ją do potrzeb współczesnych chrześcijan.
Droga wiary realizowana przez tę formację wiedzie przez odkrywanie tego, co już otrzymaliśmy – Sakramentu Chrztu św. – i podejmowanie życia według mocy tego daru. Przez czynne uczestnictwo we wspólnotowej niedzielnej Liturgii Eucharystii i w ciągu tygodnia w Liturgii Słowa, neokatechumeni uczą się odkrywać miłosierdzie Boga, rozpoznają własną grzeszność i potrzebę nawrócenia.
Wspólnota “Miłości Ukrzyżowanej”
Otwarte spotkania modlitewne odbywają się w
I i III czwartek miesiąca o godzinie 19:00.
uwaga: w marcu wyjątkowo w II i IV czwartek miesiąca.
Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej z radością odkrywa łaskę Pięćdziesiątnicy powszechnie określaną jako “chrzest w Duchu Świętym”, przez co pojmuje późniejsze rozbudzenie pierwotnej łaski sakramentalnej. To rozbudzenie ożywia ewangelizację i przepowiadanie. Doświadczenie to postrzegamy jako dziedzictwo całego Kościoła i tak jak Nowacjan odkrywamy, że Pan “wzbudza w Kościele proroków, udziela wiedzy nauczycielom, każe mówić językowi, dokonuje cudów i uzdrowień, spełnia wielkie dzieła, udziela umiejętności rozeznawania duchów, przydziela zadania rządzącym, służy wiedzą, rozdaje i łączy w harmonijną całość wszelkie inne charyzmaty […]”*. To Duch Święty jest w nas źródłem nowej ewangelizacji i nowego życia moralnego, które ona głosi i wzbudza, przynosząc owoce świętości i misyjności (por. Veritatis Splendor 108). Dzięki Niemu bracia i siostry z nową mocą i wiarą rozpoznają Kościół Katolicki jako swoją Matkę, a Eucharystia staje w centrum ich życia.
Wspólnota “Wiara i Światło”
“Wiara i Światło” jest ruchem wspólnotowym. W sercu tych wspólnot znajdują się osoby zranione przez mniej lub bardziej poważne upośledzenie umysłowe. Wokół nich skupiają się ich rodzice oraz przyjaciele. Wspólnoty Wiary i Światła nie są wspólnotami życia, lecz grupami, których członkowie spotykają się w regularnych odstępach czasu i tworzą między sobą coraz głębsze więzi poprzez dzielenie się swoimi trudnościami i swoją nadzieją, poprzez modlitwę i Eucharystię.
W naszej parafii spotyka się wspólnota “Nadzieja”, gromadząca 25 członków.
Grupa Teatralna “Na pół gwizdka”
PostAkademicy – Trzy czwarte
Grupa TrzyCzwarte, to otwarta wspólnota osób w wieku 25-40 lat, będących w związkach, bądź singlujących 😉 To miejsce, gdzie wspólnie, różnymi drogami szukamy odpowiedzi na pytania o wiarę, sens życia i inne mniej lub bardziej poważne pytania. Czasem przy kawie, a czasem pół serio 😉